Jak dbać o kołdry puchowe?
Gęsi puch rządzi się swoimi prawami. Jest przyjemnie miękki i ciepły, ale też delikatny. Dlatego wypełnione nim kołdry wymagają odpowiedniego traktowania. Postępowanie z nimi w niewłaściwy sposób grozi ich zniszczeniem albo przynajmniej znacznym obniżeniem funkcjonalności. Dowiedz się, jak dbać o takie produkty.
Czego nie lubi kołdra puchowa?
Tym czynnikiem, jakiego działaniu na pewno nie można poddawać wyrobu z gęsiego puchu, jest wilgoć, a konkretnie woda. Nie można zatem wyprać takiej kołdry w zwykłej pralce — jeśli potrzebuje solidnego odświeżenia, należy oddać ją do pralni, gdzie zostanie wyczyszczona specjalnie dobranymi metodami, bezpiecznymi dla wypełnienia. Należy też unikać narażenia na wilgoć w przypadku wietrzenia kołdry — nie pozwól, by spadł na nią deszcz, niewskazane jest także wynoszenie jej na zewnątrz w przypadku znacznej wilgotności powietrza. Wszystko to grozi rozwojem mikroorganizmów, zwłaszcza że puch wolno schnie, a także utratą kształtu.
A co warto jej zapewnić?
Najważniejsze, czego puchowe kołdry potrzebują, to wstrząsanie, przetrzepywanie oraz wietrzenie. To pierwsze ma na celu równomierne rozłożenie puchu, należy zatem potrząsać pościelą po każdej nocy. Warto też często ją wietrzyć, ponieważ ogranicza to rozwój drobnoustrojów i pozwala zachować świeżość. Dbając o to i częstą zmianę powłoczek nie trzeba będzie oddawać produktu do pralni przez długi czas.
Ważne właściwe przechowywanie
Duże znaczenie ma też sposób przechowywania takiego artykułu w przypadku, gdy nie jest używany. Zamknięta skrzynia na pościel czy plastikowy pojemnik nie są dobrym wyborem, gdyż puchowe wypełnienie potrzebuje nieustannego przepływu powietrza.
Efekty wynagradzają trud
Jak widać, posiadanie takiego wyrobu wymaga nieco większego wysiłku i dbałości niż w przypadku kołdry ze sztucznym wypełnieniem, ale na pewno warto zdecydować się na taki zakup. Nagrodą za wysiłek będzie niezwykły komfort i przyjemność wypoczynku.